CALIMANEL-TOPLITA ROMANA
Ca utilizator al forumului http://marianolaru.3xForum.Ro aveti obligatia de a sterge orice mp3/video/album descarcat de la noi in maxim 24 de ore de la download. In cazul nerespectarii acestui termen, administratorul si/sau creatorul acestui forum nu poate/pot fi tras/trasi la raspundere pentru nimic. Nu gazduim fisierele aflate pe site, ci le indexam de pe alte site-uri!Disclaimer: This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
CALIMANEL-TOPLITA ROMANA | Inregistrare | Login
POZE CALIMANEL-TOPLITA ROMANA
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: sexyindianca
 | Femeie 24 ani Ilfov cauta Barbat 24 - 53 ani |
|
mariol44
Administrator
 Din: TOPLITA ROMANA!
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 25239
|
|
Intr-o stenograma a unei sedinte tinute la Institutul de Istorie al Partidului Muncitoresc Roman din data de 30 iulie 1959, Emil Bodnaras, membru al biroului politic al PMR vorbeste cu Paul Niculescu-Mizil (seful sectiei de agitatie si propaganda) si cu Nicolae Goldberger (director al Institutului ) despre soarta unor documente de maxima importanta. Unul dintre ele este actul de abidcare al regelui Mihai.
Actiunea fost premeditata
In stenogramele publicate de se arata cum comunistii au luat in calcul o eventuala rezistenta a regelui si atunci au fost concepute "masuri pentru a impune abdicarea cu forta, desfasurarea actiunii la palat, masuri politice si, in sfarsit pentru 30 decembrie (1947 - n.r.) detaliat cum urma sa se desfasoare actiunea”.
Bodnaras recunoaste in fata celor doi interlocutori ca "s-au preconizat schimbari de guvern, in sensul trecerii tovarasului Gh. Gheorghiu Dej ca presedinte la Consiliului de Ministrii – asa rezulta din aceste insemnari. Acesta este si adevarul. Am renuntat mai tarziu pentru ca am considerat ca ar fi prea fortata trecerea comunistilor peste tot. Documentele sunt clare, nu este nevoie de alte explicatii.”
Discutia aluneca spre momentul abdicarii regelui, prilej pentru Bodnaras de a recunoaste ca "actul a fost conceput de noi si propus regelui”. Trebuie mentionat ca in momentul indepartarii regelui Mihai, la 30 decembrie 1947, Bodnaras ocupa functia de ministrul al apararii. Tot el se ocupase de fraudarea alegerilor parlamentare din 1946.
S-a pierdut originalul?
Inaltul demnitar comunist lasa sa se inteleaga faptul ca au existat mai multe schite ale documentului de abdicare si ca originalul s-ar fi pierdut. "Actul a fost dat lui Teohari (Georgescu, ministru de Interne la acea data - n.r.) la Interne. Totovarasii au venit aici, in cladirea aceasta ne-am intalnit, dupa ce s-a discutat cu regele. Actul a fost dat lui Teohari spre a fi imediat fotografiat si publicat in presa si nu imi aduc aminte unde ar putea fi gasit acest act original. Aici este ciorna care arata diferitele nunate care au stat initial la baza intocmirii ei.”
Ce crede Mircea Basescu
Pe de alta parte, presedintele Basescu a refuzat sa mai faca alte comentarii dupa ce, la mijlocul saptamanii trecute, declarase ca ”abdicarea regelui Mihai este un act de tradare”. In schimb, s-a pronuntat Mircea Basescu, care a precizat la sfarsitul saptamanii ca daca fratele sau ar fi fost in locul regelui mai degraba s-ar fi lasat impuscat decat sa abdice. Principesa Margareta a precizat, ieri, ca nu doreste sa raspunda acuzatiior lansate de seful statului.
_______________________________________ Tot ce-i romanesc nu piere!
|
|
| pus acum 14 ani |
|