CALIMANEL-TOPLITA ROMANA
Ca utilizator al forumului http://marianolaru.3xForum.Ro aveti obligatia de a sterge orice mp3/video/album descarcat de la noi in maxim 24 de ore de la download. In cazul nerespectarii acestui termen, administratorul si/sau creatorul acestui forum nu poate/pot fi tras/trasi la raspundere pentru nimic. Nu gazduim fisierele aflate pe site, ci le indexam de pe alte site-uri!Disclaimer: This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.
Lista Forumurilor Pe Tematici
CALIMANEL-TOPLITA ROMANA | Inregistrare | Login

POZE CALIMANEL-TOPLITA ROMANA

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
GabrielaQueen
Femeie
24 ani
Galati
cauta Barbat
28 - 67 ani
CALIMANEL-TOPLITA ROMANA / ISTORIE ADEVARATA! / „ Nu! Niciodată! Redobândirea hegemoniei maghiare în Bazinul Carpatic!  
Autor
Mesaj Pagini: 1
mariol44
Administrator

Din: TOPLITA ROMANA!
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 25239
Autor:
dr. Gheorghe Olteanu

Politica externă ungară de azi se străduieşte să se autointegreze în derularea proceselor europene în aşa fel încât să păşească în domeniul ocrotirii minorităţilor înspre Europa sau cu Europa, ca în însuşirea tot mai reală a problemelor comunităţilor („drepturile colectivităţii” - nota trad.), deocamdată construite pe drepturi individuale, să apărăm printre marile puteri europene încrederea Comunităţii Europene, înţelegerea ei, să existe un consens. Mai explicit, în Ungaria, noi trebuie să edifi căm mica noastră ţară în aşa fel încât să putem oferi un ajutor onorabil celorlalţi maghiari care trăiesc în Bazinul Carpatic. Acest lucru poate fi posibil dacă Europa ne va accepta pe noi ca parteneri egali în drepturi, la extremitatea estică a Europei Centrale. Toate acestea le vom putea obţine dacă ne vom conforma obligaţiilor impuse de normativele europene, central-europene, a celor euro-comunitare şi nu invers. Spaţiul de manevră este extrem de mic, dar dacă noi vom reuşi să fi m credibili, să putem fi acceptaţi, în sensul că suntem „elevi” buni ai Europei, şi că nu sunt valabile, nu pot fi susţinute acele învinuiri, acele „împroşcături” care ni se mai aduc uneori, mai ales când este vorba de învinuiri nefondate, atunci Europa ne va ajuta. Şi atunci Ungaria va reuşi să se ridice şi îşi va putea satisface îndatoririle sale şi în spaţiul Bazinului Carpatic. Consider că politica externă ungară evoluează într-o direcţie bună pe acest tărâm şi aş vrea să cred că şi în politica sa internă. În ceea ce mă priveşte mă bucur în mod deosebit, de exemplu, că până azi încă nu s-a elaborat Legea naţionalităţilor (minorităţilor - nota trad.) din Ungaria, deşi eu o doresc foarte mult. Aceasta trebuie să fi e o lege a minorităţilor foarte bine alcătuită, foarte progresistă, atât de modernă încât să ne putem referi liniştiţi la ea: poftiţi, aici este modelul! Ungaria are obligaţia să elaboreze, în mod obiectiv, apt de a fi folosit în întreaga Europă, un asemenea model, nu unul impus, ca să-i putem spune celui care caută un model, să ştie foarte bine „aici este - maghiarii l-au elaborat deja”. O astfel de lege a naţionalităţilor trebuie să creăm. Aceasta încă nu s-a născut, dar îmi pun mari speranţe, mulţi o aşteaptă, şi îmi place să cred că de aceea încă nu s-a născut pentru că ea va fi o lege atât de reuşită, de bine elaborată, o asemenea operă, încât să ne putem mândri în întreaga Europă.


_______________________________________
Tot ce-i romanesc nu piere!

pus acum 16 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la